ورزشی

بدون مطالعه این نکات پارکور را شروع نکنید!

آموزش صفر تا صد پارکور

آموزش پارکور به طور کامل، همه چیز راجب به پارکور! تا چند دقیقه دیگر هر چیزی که لازم است را راجب پارکور خواهید دانست!

پارکور نوعی تعقیب و گریز است که توسط رموند بل سرباز فرانسوی پایه گذاری شده. پارکور یعنی رفتن از نقطه A به نقطه B بدون توجه به موانع.این ورزش برای همه مناسب است و جنسیت ، سن ، اضافه وزن و… نمی شناسد. اگر نگران آسیب های این ورزش هستید باید گفت آسیب و زندگی درهم آمیخته اند و راه گریزی نیست! اما به هرحال با تمرین در چهارچوب تا حدی زیادی میتوان جلوی آن را گرفت. بهترین روش یادگیری پارکور داخل باشگاه است که بسیاری از این مراکز داخل کشور خودمان ایران نیز وجود دارد و به سرعت درحال رشد است هرچند که در خانه هم تمرینات پارکور ممکن است‌.

این نکته راهم باید به خاطر داشت که پارکور ورزشی خیابانی است نه باشگاهی یا خانگی و بالاخره بعد از آموزش باید به دل خیابان رفت. در ادامه  برخی حرکات این ورزش نیز آموزش داده شده است ؛ با ملکه وب همراه باشید.

پارکور چیست؟

پارکور (به انگلیسی Parkour) از ابتدای حیات انسان وجود داشته است چرا که تعقیب و گریز از اصول زندگیست و همیشه به آن نیاز بوده. و اما این تعقیب و گریزها  را سربازی فرانسوی به نام رموند بل   (Raymond Belle) در جنگ ویتنام به شکل خاص پارکوری اش در آورد و این گونه پارکور را پایه گذاری کرد.

پارکور را اگر به طور خلاصه  توضیح دهیم میشود: رد شدن از موانع برای رسیدن به نقطه B از نقطه A با کمترین زمان ممکن ، صرف کمترین انرژی، بیشترین سرعت و انتخاب کارآمد ترین روش انتقال. در پارکور اصلا مسیر مشکل نیست فقط یک مبدا و یک مقصد.

بازی های مارپیچ که به عنوان مثال باید خرگوش را به هویج میرساندیم یادتان هست؟ خوب اگر از دید پارکور بخواهیم این بازی را انجام دهیم باید بین خرگوش و هویج یک خط مستقیم بکشیم. در واقع  خرگوش تراسور ما (تراسور به معنای کسی که پارکور کار میکند.) باید بدون در نظر گرفتن موانع و با رد شدن از آنها به هویج اش برسد و حتی یک قدم راهش را کج نکند.

پارکور درس مهمی برای زندگی هم به شما می آموزد! و آن این است که “نگذارید موانع باعث شوند چشمتان را از روی هدف بردارید فقط از آنها گذر کنید و از مسیر اصلی خارج نشوید!”

و نکته دیگر این است که پارکور چه چیزی نیست؟! پارکور فری رانینگ، تریکینگ،ژیمیناستیک و … نیست. پارکور تنها پارکور است! راجب سایر رشته میتوانید تحقیق کنید اما آموزش پارکور به طور کامل اینجا داده خواهد شد. و شما می توانید بفهمید پارکور چه چیزی نیست.

پارکور برای چه کسانی مناسب است؟

آموزش پارکور

پاسخ این سوال خیلی روشن است! برای هرکس که به آن علاقه داشته باشد! در باشگاه های ورزشی آموزش پارکور شاهد این بودم که مادری با دو فرزندش پارکور کار می کرد آیا سن بالای آن مادر یا سن پایین کودکان مانعشان بود؟ مسلما خیر! بلکه حتی کودک ۸ ساله اش از خیلی از جوانان که بدنی مناسب داشتند هم پیشی میگرفت و این حاکی از آن است که آموزش پارکور برای کودکان چقدر میتواند مناسب باشد چرا که آنان سریع تر یادمی گیرند بدنی منعطف دارند و بدنشان خیلی سریع رشد میکند شما نمی دانید حرکات پارکور برای کودکان چقدر می تواند روی روحیه ، شادابی ، اعتماد به نفس و قدرت بدنی کودک در بزرگسالی تاثیر بگذارد اگر می دانستید حتما همین الان آموزش پارکور را برای فرزندتان شروع می کردید و اگر هم نگران آسیب هایش هستید نمی گویم آسیبی وجود ندارد اما اگر در محیطی امن ، تحت نظارت و حساب شده تمرین کنید این آسیب ها بسیار جزئی و نادر اتفاق خواهند افتاد.

هیچ ورزشی وجود ندارد که آسیبی نداشته باشد اما این را بهتان قول میدهم که ورزش نکردن آسیبش بیشتر است و دوستی تعریف میکرد یکی از شاگردانش که خیلی هم روی آسیب دیدن حساس بوده داخل باشگاه که آسیبی ندیده است اما وقتی پایش را از باشگاه بیرون میگذارد پایش داخل جوب می رود و پیچ می خورد پس دیدید؟ آسیب بخشی از زندگیست و بسیار ناگریز. این هم راجب آسیب های پارکور که خیلی ها راجبش سوال می پرسند .

و در ادامه باید بگوییم که پارکور ارتباطی به سن ، جنسیت و حتی چاقی یا آمادگی جسمانی نیز ندارد! گاهی برخی تصور میکنند آموزش پارکور برای افراد چاق کاری محال و غیر ممکن است و با تصور اینکه ورزشی سخت بدنی سخت میخواهد و با نگاه به بدن تراسوران قید رویاهای خود را میزنند این اشتباه را نکنید بدن خودتان را قفس نکنید!

این تصورات اشتباه نیست اما اینکه فکر کنید نمی توانید بدن خوبی بسازید بسیار اشتباه است! بگذارید این را برایتان روشن کنم که ۱ چاقی جلوی تراسور شدن را نمی گیرد و شما با هر بدنی می توانید حرکات پارکور را انجام دهید و ۲ اینکه خود تمرینات پارکور به مرور زمان به شما تناسب اندام خواهند بخشید.

پس شما پارکور را شروع کنید و بقیه کار را به دست خودش بسپارید! خواهید دید که اگر شروع کنید و برایش تلاش کنید چگونه همراهیتان میکند و هدیه اش که بدنی عالی است رابهتان می بخشد و نکته دیگری که وجود دارد این است که تمرینات بدنسازی و ژیمیناستیک پایه های پارکور هستند و هرجایی که آموزش ببینید این سه کنار هم قرار دارند پس اگر بدن منعطف یا قوی ندارید نگران نباشید و اگر دارید خوشحال باشید چرا که بسیار جلو افتادید!

آموزش پارکور حرفه ای

و اما سوال دیگری که وجود دارد آیا خانم ها هم می توانند پارکور را آموزش ببینند؟ (این سوال آن قدر سطحی است که حتی دوست ندارم به آن جوابی بدهم! ) چرا که نه؟ پارکور برای هر کسی مناسب است و مرد یا زن ، چاق یا لاغر ، کودک و بزرگسال هم ندارد! امروزه مراکز بسیاری هستند که به خانمها آموزش پارکور می دهند.

پارکور چگونه آموزش داده میشود؟

راجب چگونگی آموزش پارکور باید گفت؛ دو روش وجود دارد ۱- رفتن به باشگاه و برنامه ریزی و آموزش توسط مربی ۲-آموزش در خانه.

لازم به ذکر است که یادگیری در خانه باید خیلی با ملاحظه انجام شود.چراکه دیگر مربی نیست و مکان و بیس مناسبی وجود ندارد و بدین ترتیب احتمال آسیب بیشتر می شود.

پیشنهاد ما آن است که حرکات پارکور را یا خیلی در سطح مبتدی در خانه آموزش ببینید یا فقط بعد از تمرین در باشگاه بعضی حرکات که نیاز به تمرین آنها را دارید با مشورت مربی در خانه انجام دهید.

و راجب آموزش پارکور در باشگاه و زیر نظر مربی شما نیازی نیست که نگران چگونگی آموزش باشید فقط مربی مناسبی پیدا کنید و خودتان را به دست او بسپارید! شاگرد مطیعی باشید ، از تمرین فرار نکنید ، سخت کار کنید و در کار مربی فضولی نکنید و نه نیاوردید. همین و بس خواهید دید که نتیجه چقدر زود حاصل خواهد شد!

آموزش پارکور در خانه

آموزش پارکور در خانه

برای شروع یادگیری پارکور در خانه باید توجه داشت که امکانات مورد نیاز پارکور از جمله استخر ابر ، انواع تشک ، باکس برای تمرین پرش و بیس های مخصوص پارکور را ما در اختیار نخواهیم داشت و این یادگیری را مشکل می کند! مثلا شما چطور می خواهید پرش را تمرین کنید وقتی چیزی نیست که از روی آن بپرید؟! و برخی حرکات هم هستند که بدون فضای امن امتحان کردنشان اشتباه بزرگی است! مثل همین پشتک.

 و اما مربی که ضعف ها و توانایی های شما را شناسایی می کند و تکنیک ها و به اصطلاح فوت های کوزه گری را به شما آموزش میدهد را هم نخواهید داشت.

تا به اینجا حتما قید آموزش در خانه را زده اید که این خوب است!

اما نکته ای که وجود دارد مثل وضعیت حال حاضر با حضور بیماری کرونا که نمی شود به باشگاه رفت یا وقتی که شما به هر دلیلی توانایی رفتن به سالن های ورزشی را نداشته باشید یادگیری پارکور در خانه انتخاب مناسبی برای پیگیری علاقه تان هست.

و در خصوص تمرین در خانه حتما حواستان را خوب جمع نکات ایمنی کنید.(ببینید چندبار گفتم!)

 و “جوگیر نشدن” را سرلوحه ورزشتان کنید یعنی بعد از چند هفته تمرین؛ حرکات چرخشی در هوا را انجام ندهید. یا به سمت ورزش خیابانی نروید . این توصیه ای است که مدیر اولین باشگاه ورزشی که ثبت نام کردم به من کرد.

و اما پارکور در خانه تفاوتی با پارکور در باشگاه ندارد و همانطور که قبلا گفته شد آموزش پارکور در خانه برای کودکان، بانوان ، افراد چاق و… مانعی ندارد.

آموزش پارکور برای مبتدی ها

شاید بر این باور باشید که برای آموزش پارکور باید چند ترمی تمرینات قدرتی یا ژیمیناستیک کار کرد تا بدن آماده شود

البته این هم خوب است.

ولی این قدر موضوع را برای خودتان سخت نکنید می شود از ب بسم الله هم پارکور کار کرد نه چیز دیگر.

 آموزش پارکور ابتدایی به این صورت است که مربی بیشتر تمرین بدنسازی و ژیمناستیک برای امادگی و انعطاف بدن می دهد تا پارکور ( البته این کاملا به سبک مربی بستگی دارد) در این دوره برای قوی شدن پایه پارکورتان کمی باید صبر داشته باشید.

داستان رشد درخت بامبو را که می دانید؟! وقتی بذر درخت بامبو را می کارید تا ۵ سال خبری از جوانه و رشد نیست. هیچ چیز نصیبتان نخواهد شد! این درحالی است که میبینید کسانی که سبزی کاشته اند چند هفته ای محصول خود را درو کردند. به حالشان غبطه می خورید؟ دست از مراقبت دانه بامبو می کشید؟ اگر این طور است که بهتر است همین حالا خواندن این مقاله را رها کنید و نه وقت من را بگیرید نه وقت خودتان را! ادامه این مطلب برای کسانی است که از معجزه صبر چیزی میدانند.

 بعد از پنج سال دانه بامبو تان جوانه خواهد زد. این همه تلاش برای جوانه؟!  همش همین؟ نه ناامید نشوید شما مثل آن گروه که مقاله و دانه شان را رها کردند نیستید تا ۶ ماه دیگر درخت بامبوتان ۳۰ متر طول خواهد یافت! به پاس صبر ۵ ساله تان! حال این رشد نتیجه مراقبت آن ۵ سال است یا همین ۶ ماه آخر؟! من که راجب دومی فکر نمی کنم. پس الان تلاش کنید تا بعدا نتیجه را ببینید.ای مبتدی های رشته ای بس زیبا!

(مطمئن باشید اگر جرئت انجام پارکور را نداشتید تا “هم اینجا” هم نیامده بودید پس به راهتان ادامه بدهید که توانش را دارید!)

آموزش پارکور حرفه ای

 اگر به سطح پیشرفته یا حرفه ای پارکور رسیدید به دنبال مربی باشید که مطمئن باشید از خودتان بیشتر پارکور میداند چون هرکسی فقط میتواند شمارا تا حد رسیدن به خودش راهنمایی کند نه بیشتر! پس اگر میبینید دارید هم سطح مربی می شوید و مربی تان دیگر چیزی برای ارائه به شما ندارد و فقط حرکات قبلی را مدام مرور می کند وقت خداحافظی است! این به معنی نادیده گرفتن تلاش های مربی که شما را به اینجا رسانده نیست! بلکه روشی محترمانه برای جلوگیری از درجا زدنتان است. فکر نکنید که دیگر این نقطه پایان پارکور است چراکه هنوز کسی نتوانسته چیزی را پیدا کند که پیشرفت در آن محدود باشد و جایی به پایان برسد. علاوه بر یادگیری وقت عمل است پیشنهاد ما به کسانی که در سطح پیشرفته پارکور را می دانند این است که؛ بهتر است که شروع به ورزش در محیط باز کنند که هم شور و شوقی دوباره پیدا کنند و هم چالشی جدید!

ما از سایت ملکه وب به پیشرفته ها در پارکور پیشنهاد میکنیم که به فکر مربی شدن ، شرکت در مسابقه های محلی استانی و کشوری و حتی شرکت در تیم ملی پارکور کشورمان باشند! بله از این قبیل مسابقه ها زیاد است که هم چالشی است هم راهی برای پیدا کردن هم سطحانتان به قول معروف هم فال و است و هم تماشا!

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا