ورزشی

دو میدانی مادر ورزش ها

رشته دو و میدانی ملقب به مادر ورزش است چرا که سخت ترین رشته در ورزش است، که ترکیبی از دویدن،پریدن،پرتاب و پیاده روی میشود.
دو و میدانی اصیل ترین رشته ورزشی است
که از ریشه یونانی اتلوس به معنی مبارزه و تلاش گرفته شده است و به اندازه تاریخ بشر قدمت دارد
شعار دو ومیدانی در المپیک به زبان یونانی
((سیتیوس،آلتیوس،فورتیوس)) به معنای:
((سریع تر،بالاتر،قوی تر)) است.
اگر بخواهیم با دیگر رشته های ورزشی مقایسه کنیم برگزاری مسابقات دو و میدانی کم هزینه است و نیاز به وسایل گران قیمت ندارد و به صورت انفرادی و تکی انجام میشود به جزء ماده دو امدادی که باید به شکل تیمی انجام شود.
دو و میدانی در المپیک شامل 24 ماده برای آقایان و 23 ماده برای بانوان است که هر کدام به صورت مجزا اجرا میشود اگر بخواهیم به دویدن اشاره داشته باشیم دویدن را به دو بخش سرعت و استقامت تقسیم میکنیم
در دو و میدانی ماده ای است که از چندین ماده تشکیل شده است که برای آقایان دهگانه و برای بانوان هفتگانه که این دو ماده شامل پرتاب،پرش،استقامت،سرعت میشود
برای کسب اطلاعات بیشتر با سایت ملکه وب همراه باشید

پیست دو و میدانی

در دور استادیومی که فوتبال برگزار میشود مسابقات دو و میدانی هم اجرا میشود.
یک دور پیست 400 متر است که دونده های استقامت چندین بار در دور پیست میدوند و اما
دونده های سرعت مسافت کمتری را طی میکنند
به طور مثال در دو 100 دونده یک چهارم پیست را طی میکند، سالن های سرپوشیده 200 متر متراژ دارند که مسابقات در فصول سرد سال در سالن برگزار میشود
و در فصول گرم در فضای باز اجرا میشود

آشنایی با برخی از ماده های دو و میدانی:

دو 100 متر:


دونده در دو 100 یک مسافت 100 متری مستقیم که خط هایی روی زمین نشان گذاری شده است را باید بدون اینکه خطایی بکند و پایش به بیرون از آن خط ها برود 100 متر را طی کند که به هرکدام از این خط های نشان گذاری شده لاین میگویند که در دور کامل پیست لاین ها را
میتوانید مشاهده کنید
دونده در دو 100 متر باید سعی کند به کوتاه ترین و سریع ترین حالت ممکن خط را به پایان برساند

دو 5000 متر:


دونده استقامتی که میخواهد 5000 را طی کند
پشت خط های نشان گذاری شده می ایستد و هرکدام از دونده ها در 1 لاین و زمانی که استارت مسابقه میخورد همه شروع به دویدن میکنند اما از همان ابتدا همه افراد میتوانند به لاین 1 بروند و نیاز نیست که پس از طی کردن مسافتی لاین خود را عوض کنند چرا که در استقامت همه میتوانند در هر لاینی که میخواهند بدوند و به نفع دونده استقامت این است که در لاین 1 برود زیرا باقی لاین ها مسافت و متراژ بیشتری دارد.

آموزش دومیدانی در مشهد
آموزش دومیدانی در مشهد

پرش طول:


به ورزشکار های ماده پرش،پرنده میگویند
پرش طول یکی از رشته‌های دو و میدانی است که در آن ورزشکار باید با انجام دورخیز و سپس با یک گام پرش خود را انجام بدهد و در چاله خاکی فرود بیاید.
در ماده پرش طول ورزشکار باید سعی کند بلندترین گام ها را بردارد تا بتواند متراژ بلندتری را پرواز کند
برای داشتن اطلاعات بیشتر درباره دو و میدانی با سایت ملکه وب همراه باشید

پرتاب وزنه:


پرتاب وزنه از شاخه‌های ورزش دو و میدانی است. پرتاب‌کننده در وسط دایره‌ای به قطر 213 سانتی متر قرار می‌گیرد که به وسیله باند آهنی یا چوبی محصور شده‌است، یک گوی آهنی به وزن 7/260 گرم برای مردان و نصف همین وزن برای زنان را با یک دست در بالای شانه می‌گیرد و بدون آنکه پا را از دایره پرتاب بیرون بگذارد، وزنه را با تمام قدرت پرتاب می‌کند،جنس وزنه معمولاً آهن خالص، برنج یا هر فلز سخت تر از برنج می‌باشد یا از پوسته‌ای از فلزات که درون آن با سرب یا سایر فلزات پر شده باشد استفاده شود.

دوی ماراتن:


ماراتن یکی از انواع دوی استقامت است ‌که در آن 42 کیلومتر و 195 متر که معمولا در جاده برگزار میشود دونده باید طی کند و در طول مسیر داورها ایستاده اند و مراقب هستند.
مسابقه ماراتن در اکثر نقاط کشور برگزار میشود و
بیشتر شرکت کنندگان تفننی هستند
گاهی ده‌ها هزار دونده در این مسابقات شرکت می‌کنند،با توجه به این‌که شرایط آب‌وهوایی و جغرافیایی، مثل ارتفاع، دما و رطوبت هوا، وزش باد، و جنس و شیب جاده در این مسابقه اهمیت زیادی دارند، زمان‌های ثبت شده در این مسابقات با یکدیگر قابل مقایسه نیستند. معمولاً بهترین زمان‌ها در مسیرهای نسبتاً مسطح در نزدیکی سطح دریا با شرایط آب‌وهوایی مطلوب ثبت میشوند.

آموزش کامل دو میدانی
آموزش کامل دو میدانی

دوی با مانع:


دوی با مانع یکی از شاخه های دو ومیدانی است که در آن مسافتی را همراه با چندین مانع باید سپری کرد” 100 با مانع برای بانوان و برای آقایان 110 متر با مانع،400 با مانع،3000 با مانع، جزء دوهایی هستند که همراه با مانع است.
به طور مثال: در 100 متر با مانع ورزشکار باید ده مانع را در مسافت 100 متر طی کند بدون آنکه با مانع ها برخورد کند و به لاین ورزشکار کناری خود تجاوز کند که هرکدام انجام این کارها خطا محسوب میشود و به ضرر ورزشکار تمام میشود.

آشنایی با برخی قهرمانان دو و میدانی:


به یکی از قهرمان های معروف دنیا(یوسین بولت)
سریع ترین مرد جهان که 100 متر را میتواند در 9 ثانیه و خورده ای طی کند میتوانیم اشاره کنیم.
سریعترین دختر ایران(مریم توسی)
که 100 متر را در 11 ثانیه و خورده ای سپری میکند و رکورد 100 و 200 و 400 ایران به دست این بانو میباشد.

در جمع بندی میتوانیم بگوییم که”
رشته دو و میدانی رشته ای اصیل و پایه هر ورزشی است و یکی از سخت ترین رشته ها در ورزش است که به آن مادر ورزش ها میگویند.
برای شروع در رشته دو و میدانی میتوانید به بهترین مربی ها مراجعه کنید تا این رشته را از ابتدا از روی اصول و پایه یادگیری داشته باشید.
برای شروع فعالیت در رشته دو و میدانی و راهنمایی به سمت بهترین مربی ها ( دومیدانی در مشهد ) میتوانیم شما را به آقای رضا روحی نژاد که در چندین زمینه ورزشی رزمی و آمادگی جسمانی و تیراندازی و دو و میدانی و .. فعالیت دارند سوق دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا