گردشگری

۵ دقیقه راجب ابرده علیا، روستای زیبایی در حوالی مشهد

روستا ابرده علیا یک روستا کوچک در نزدیکی مشهد است که گردشگران و طرفداران زیادی دارد. آب و هوای مطلوب باعث شده تا خیلی ها به سراغ این منطقه بروند و بعد هم تبدیل به پروپاقرص های این روستا بشوند. همچنین میوه های تابستانی و گردو های خوشمزه این منطقه هم طرفداران خاص خودش را دارد. اگر به دنبال خرید سوغاتی و محصولاتی از این قبیل برای خود یا دیگران هستید هم این مکان پیشنهاد می شوند! در ادامه این مطلب از سایت ملکه وب همراه ما باشید تا با دیگر ویژگی های این روستا به طور مفصل آشنا شویم و به تبیین آنها بپردازیم.

موقعیت جغرافیایی و جمعیت

ابرده علیا یک روستا در نزدیکی مشهد است. به طور دقیق تر ابرده یک دهستان است در؛ کشور ایران، استان خراسان رضوی، شهرستان بینالود و بخش شاندیز. همچنین طی سر شماری که در سال ۱۳۹۵ انجام شده جمعیت ابرده را  ۳۱۷۷ نفر اعلام کرده اند.

نوشته های مشابه

آب و هوای ابرده

آب و هوای ابرده کوهستانی است. که این یعنی این روستا دارای تابستان های معتدل و زمستان های سرد است؛ همچنین ما اختلاف دمای شدیدی بین شب و روز (سرما شدید شبانه و هوای معتدل و گرم صبحگاهی) را در آنجا شاهد هستیم. برف های سنگین این مکان ارمغان کوه ها برای ما هستند و آب و هوای دلچسب هم هدیه رودخانه ای که از میان این روستا می گذرد. اگر هوا در مشهد کمی سرد شود؛ مطمئن باشید که در ابرده باران یا برفی درحال بارش است!

ابرده علیا مشهد
ابرده علیا مشهد

شغل مردم

در سال های گذشته ابرده پیشرفت زیادی داشته است و این بدین معنی است که شغل مردم از دامداری و باغداری به مغازه داری و کسب و کار تغییر پیدا کرده؛ حالا سوال پیش می آید که آیا این خبر خوب قصه ماست یا خبر بَدَش؟ از طرفی مردم به خودکفایی رسیده اند و از طرف دیگر حال و هوای روستایی این منطقه کمرنگ شده است. ما این را هم به فال نیک می گیریم! چرا که مردم هم شغل باغداری و دامداری خود را حفظ کرده اند و هم صاحب کسب و کار شده اند!

سوغات ابرده

میوه های کم نظیر تابستانی، ریواس، گردو و محصولات مرتبط با میوه مثل میوه خشک، سرکه سیب، موسیر، لواشک و… سوغات های این منطقه هستند. این محصولات مناسب برای سوغات بیشتر در میدان اصلی این روستا به فروش می رسند.

گردو ابرده علیا مشهد
گردو ابرده علیا مشهد

فروشگاه محبوب و دوست داشتنی ابرده

از فروشگاه های معروف بین روستاییان که از تجربه و قیمت های مناسبی هم برخوردار است می توان به فروشگاه آقای ارغوانی اشاره کرد. این فروشگاه محصولاتی چون میوه و سبزیجات، سبزی ها بومی روستا و همچنین تمامی کالاهایی که یک سوپرمارکت باید داشته باشد را با قیمت مناسب به فروش می رساند. اگر فوت شده ای در قبرستان این منطقه دارید و می خواهید برای او خیرات بدهید هم این فروشگاه مناسب است و محصولات مناسبی برای شما در آنجا وجود دارد. مدیر اصلی این فروشگاه یعنی آقای ارغوانی متاسفانه چند ماهی می شود که دار فانی را وداع گفته و او را در قبرستان ابرده به خاک سپرده اند حالا دیگر این فروشگاه به دست پسرش اداره می شود.

فروشگاه ارغوانی ابرده علیا مشهد
فروشگاه ارغوانی ابرده علیا مشهد

قبرستان مشهد

قبرستان این روستا هم در دل خودش واقع است. این قبرستان در نقطه بالایی از این روستا (به دلیل کوهستانی بودن ابرده) قرار دارد. در این آرامگاه شهیدان عزیزی به خاک سپرده شده اند و وقتی شما به این آرامستان مراجعه کنید سنگ قبر های قدیمی و سنگ قبری که دور آن را میله کشیده اند توجه تان را جلب خواهند کرد. به گفته روستاییان داستان آن سنگ قبر که گویی دورش ضریح دارد از این قرار است که او به نوعی امامزاده است. بومیان این منطقه حاجات دل خود را به سوی او بُرده و با بستن نخ سبز خواهان مراد دل خود می شوند. (این هم بخش مذهبی روستا ابرده! شما هم می توانید امتحان کنید!)

قبرستان ابرده علیا مشهد
قبرستان ابرده علیا مشهد

رستوران ها

رستوران های شاندیز به ابرده هم کشیده شدند و حالا دیگر می توان در دل طبیعت زیبا و آب و هوای دلنشین ابرده غذا میل کرد. رستوران های متعددی در این روستا واقع اند که بهترین آنها را می توان رستوران کوروش معرفی کرد این رستوران ۵ ستاره دیگر نیازی به تعریف ندارد؛ آب و هوای دلنشین، مطلوب و خنک به دلیل وجود آبشار مصنوعی بزرگ و زیبا، رودخانه ای که از زیر این رستوران گذر میکند، فضای بزرگ و حق انتخاب که هر نوع جایی که دوست دارید بنشینید و غذا میل کنید و… البته این مجموعه عیبی هم دارد! آن هم شلوغی زیاد است و ازدحام مسافران عرب که فرصت استراحت بعد از صرف غذا را از شما خواهند گرفت. رستوران های دیگری هم در این روستا وجود دارند که از همان فضاهای زیبا و همان امکانات برخوردارند. (شما می توانید به هر کدام که دل تان خواست سر بزنید!)

رستوران های ابرده علیا مشهد
رستوران های ابرده علیا مشهد

بزرگان ابرده

ابرده پیشکسوتان و بزرگان بسیاری دارد. ریش سفید هایی که صاحب زمین های متعددی در این روستا هستند؛ به واسطه اسمشان خیلی مراسم ها برگزار شده و بانی خیلی مجالس شده اند. آنها متولدین و قدیمی های این روستا هستند که هیات زیادی هم برگزار می کنند. از نمونه و از بزرگان این جمع می توان به حاج حسین زمانی اشاره کرد.

اگر خلاصه بگوییم ابرده یک روستا کوچک در نزدیکی مشهد و داخل شهرستان بینالود است که قریب به ۳۰۰۰ نفر جمعیت دارد. آب و هوای این منطقه کوهستانی است یعنی با زمستان ها و شب های سرد و تابستان ها و روزهای گرم. کوهستان ها و رودخانه این روستا دلیل این نوع آب و هوا اند. هوا ابرده همیشه کمی از مشهد سرد تر است این یعنی مثلا وقتی که در مشهد هوا فقط کمی سرد است آنجا باران می آید و وقتی باران بیاید آن جا برف خواهد بارید. شغل مردم این منطقه “روستایی عجین شده با قوانین شهر” است  یعنی هم باغدار و دامدار و هم صاحب کسب و کار.

میوه و هرچیز مربوط به میوه از سوغات های این محل است که بیشتر دور میدان اصلی به فروش می رسند. فروشگاه آقای ارغوانی هم فروشگاهی ارزان فروش و محبوب نامیده می شود که صاحب اولیه آن الان در قید حیات نیست و در آرامگاه ابرده به سر می برد. آرامگاه ابرده میزبان او، یک امامزاده، چند تن شهید بزرگوار و از دست رفته های عزیزی است.  رستوران های ابرده از حال و هوای روستایی و دلنشینی برخوردارند که بهتر است به آنها هم سری بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا