پزشکی
موضوعات داغ

افسردگی و مادران آنچه در دوران بارداری و زایمان هرزنی ممکن است پیش بیاید و باید برای آن آماده بود

افسردگی چیست؟ افسردگی قبل و بعد از بارداری چگونه است؟

افسردگی مجموعه ای از غم و اندوه به مدت طولانی و عوارضی که این غم و اندوه به دنبال دارد است. و عللی چون تغییرات بزرگ در زندگی ، سوگی بزرگ ، کمبود ویتامین دی یا پایین آمدن سطح سروتونین (هورمون شادی) می توانند باعث بروز آن شوند.

در این مقاله با ملکه وب همراه باشید، اگر مشکل افسردگی و بارداری دارید ما در این مقاله به شما کمک میکنیم.

افسردگی در بارداری بیماری شایع است که به دلیل تغییرات هورمونی و روحی بروز میکند و معمولا دوره ای ۳ تا ۶ ماهه دارد. افسردگی پس از زایمان نیز نوع شایعی از افسردگی است که در پی تغییرات بزرگ در زندگی به دلیل ورود نوزاد و مادر شدن و از این قبیل بروز میکند؛ مدت زمان درمان این نوع افسردگی مبهم تر است و به طور کل دوره ای ۳ ماهه تا ۳ ساله دارد. هر دو این نوع افسردگی ها با مشاوره، دارو درمانی (تحت نظر پزشک)، معنا درمانی یا لوگو تراپی ، عضویت در گروه های درمانی و به طور کل تمام درمان هایی که برای افسردگی وجود دارد قابل حل هستند.
در ادامه این مطلب از سایت ملکه وب راجب این موضوع ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

افسردگی چیست؟

ناراحتی و احساسات بد در زندگی همه ما وجود دارد اما اگر این احساسات شدید و طولانی مدت بودند موضوع دیگری هم مطرح می شود و آن احتمال مبتلا بودن فرد به افسردگی است.
غمگین بودن طولانی مدت و بی دلیل، بی علاقگی به کارهای روزمره و چیزهایی که قبلا دوستشان داشتیم، کمبود انرژی و خستگی همیشگی، ناتوانی در تمرکز، علاقه به انزوا، بهم ریختن مدت زمان خواب، کم شدن یا اشتهای اضافی، افکار خودکشی و از این دست از علائم افسردگی هستند.
عللی که می توانند باعث بروز افسردگی شوند کم نیستند اما شایع ترینشان عبارت اند از؛ طلاق، مهاجرت، مرگ عزیزان، در معرض نور آفتاب نبودن و حتی بعضی در بارداری و زایمان، قاعدگی یا پیش از قاعدگی دچار افسردگی های کوتاه مدت می شوند که ما در این مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت.

افسردگی و بارداری

افسردگی به طور کل بیماری روحی شایعی است و از هر ۴ زن ۱ زن را درگیر می کند. و اما راجب زنان باردار هم باید گفت ۱۴ الی ۲۳ درصد دچار افسردگی می شوند.
علائم افسردگی بارداری و به طور کل افسردگی تفاوتی باهم ندارند و در قبل توضیحی در این باره داده ایم اما موضوع دیگری که در مورد زنان باردار هست تغییرات هورمونی و شیمیایی بدن است که به نوبه خود این علائم را تشدید میکنند.

اما این مهری بر بی اهمیتی موضوع نخواهد بود برعکس این موضوع را باید بسیار جدی گرفت!
و اما راجب مدت زمان بهبود حتما تا به حال این سوال به ذهنتان رسیده که “افسردگی در بارداری چقدر طول میکشد؟! ” این بیماری روحی ممکن است است از روزهای اول بارداری یا از سه ماه اول بروز کند اما نگران نباشید زیاد طولی نخواهد کشید و این یک دوره کوتاه مدت چند ماهه یا حتی کمتر است بر طبق تجربه دیگر بانوان تا سه ماهه دوم یا سوم دیگر خبری از افسردگی نخواهد بود!
البته که این مدت کاملا بستگی به فرد، روحیاتش و اینکه چقدر با این بیماری مقابله می کند یا خود را می بازد بستگی دارد. بهتر است خودتان را با ورزش های مخصوص این دوران، مشاوره یا گروه های درمانی که از مادرانی مانند خود شما تشکیل شده است سرگرم کنید تا هر چه زود تر به حالت طبیعی خود برگردید و خدای ناکرده آسیبی به خودتان و جنین وارد نشود . روش دیگری که برای درمان وجود دارد لوگو تراپی یا معنا درمانی است که بنیان گذارش ویکتور امیل فرانکل بوده است شما برای درمان بیماریتان با این روش باید معنا و منظوری در بارداریتان پیدا کنید مثلا؛ راجب روابط مادر فرزندی مطالعه کنید، به یاد بیاورید که چرا خواستید مادر شوید، رویاهای و خاله بازی های کودکانه تان را به یاد بیاورید که چگونه به عروسک های خود عشق می ورزیدید و … خلاصه که راه زیاد است ؛ پس خودتان را نبازید!

افسردگی بعد از زایمان

حتما اسم این نوع افسردگی زیاد به گوشتان خورده اما چرا؟ می دانیم تغییرات بزرگ گاهی موجب افسردگی می شوند و اما چه تغییری بالاتر از مادر شدن؟ روبه رو شدن چالشهای بزرگ، نگرانی ها برای بزرگ کردن فرزند

آمادگی نداشتن برای مادر شدن، تغییرات هورمونی ، بی توجهی اطرافیان و…
درست است که این بیماری مبتلایان زیادی دارد و بروزش هم کاملا موجه به نظر می رسد اما نباید از درمانش چشم پوشی کرد و طبیعی جلوه اش داد افسردگی در هر زمانی و هر دوره ای خطرناک است خوب حال این سوال پیش می آید که “افسردگی پس از زایمان گرفته ام حال چکار کنم؟!” در این مورد هم موارد قبلی صادق است ؛ مشاوره، ورزش های مخصوص ، رژیم درمانی، گروه های درمانی با مادرانی مثل خودتان و تمام درمان هایی که برای افسردگی به کار می رود برای افسردگی بعد از زایمان هم کار آمد است. و اما باز هم راجب معنا درمانی یا لوگوتراپی؛ سعی کنید دلیل و معنا و مفهومی در مادر شدنتان بیابید قطعا مفاهیم زیادی خواهید یافت. برای درمان حتی می توانید از کتاب ها مربوط به این دوره یا مربوط به افسردگی هم استفاده کنید.سوال بعد ؛ “افسردگی پس از زایمان چقدر طول می کشد؟” پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد. اما مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ انجام شده است که نشان می دهد در بسیاری از بیماران علائم ۳ یا ۶ ماه پس از بروز از بین رفتند اما ۳۰ الی ۵۰ درصد هم تا یکسال افسردگیشان به طول انجامیده و حتی برخی تا سه سال هنوز مبتلا بودند! پس حتما و حتما سراغ درمان بروید و خود را نبازید که جزو گروه های دوم و سوم این مطالعه نباشید و بهترین لحظات زندگی فرزندتان و روزهای زیادی از عمر خودتان خاکستری نشود!

آیا از این مطلب راضی بودید؟ تاحالا همچین تجربه هایی داشتید که پشت سر گذاشته باشید یا نه هنوز درگیر هستید؟ آیا مادری باردار هستید یا تازه زایمان کرده اید؟ لطفا تجربه هایتان در این موارد را با ما درمیان بگذارید تا به مادران دیگر نیز کمکی کرده باشیم

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

4 دیدگاه

 1. خواهر من افسردگی بعد از زایمان گرفته🤦🏻‍♀️ کسی تجربه داره بدونه چه کمکی می تونم بهش بکنم؟!

 2. Politechnika Częstochowska

  ul. J.H. Dąbrowskiego 69
  42-201 Częstochowa
  NIP: 573-011-14-01
  Informacje

  bip.svgBiuletyn Informacji Publicznej

  Zamówienia Publiczne

  Informacje o cookies

  Deklaracja dostępności

  Inspektor Ochrony Danych

  SARS-CoV-2
  Wydziały

  Wydział Budownictwa

  Wydział Elektryczny

  Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki

  Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

  Wydział Infrastruktury i Środowiska

  Wydział Zarządzania

  logo ePUAP

  Adres skrytki podawczej Politechniki Częstochowskiej w systemie ePUAP: /PolitechnikaCzestochowska/SkrytkaESP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا