گردشگری

۷ فرودگاه بزرگ جهان / بزرگترین فرودگاه جهان به نام یک در گذشته!/ فرودگاهی که فقط ۵ درصد از مساحت آن استفاده می شود!

شاید شما هم با شنیدن نام فرودگاه به یاد محیط شلوغ و بزرگ آن بیفتید. اما آیا تا به حال فکر کردید که بزرگ ترین فرودگاه های جهان کدامند؟ چند هزار هکتار مساحت دارند؟ یا سالانه چه مقدار مسافر را جا به جا می کنند؟ ما در این مطلب از سایت ملکه وب برای شما پاسخ تمام این سوال ها را آورده ایم. مثلا باور تان می شوند که فرودگاهی وجود دارد با مساحتی بیشتر از کل کشور بحرین!؟ یا فرودگاه هایی که قریب به ۷۵ میلیون مسافر دارند؟! می دانید کدام فرودگاه فقط از ۵٪ ظرفیت اش استفاده می کند؟! دنیای هواپیما ها دنیای عجیبی است! ما در ادامه به تبیین تمام این موضوعات پرداخته ایم و شما را با ۷ فرودگاه بزرگ و پرجمعیت جهان آشنا خواهیم نمود.

بزرگترین فرودگاه های جهان
بزرگترین فرودگاه های جهان

بزرگترین فرودگاه جهان

نوشته های مشابه

۱-بی شک بزرگترین فرودگاه جهان فرودگاه ملک فهد است با مساحتی بزرگ تر از یک کشور کامل!

 فرودگاه ملک فهد ( به عربی: مطار الملک فهد الدولی و به انگلیسی:king fahd international airpot) ۷۷۶۰۰ هکتار مساحت دارد! خوب حالا این یعنی چقدر؟ یعنی اندازه ای بزرگ تر از مساحت کل کشور بحرین! این عدد باور نکردنی مساحت، قطعا به این فرودگاه لقب بزرگترین فرودگاه جهان از نظر مساحت را می دهد. ملک فهد؛ این فرودگاه بین المللی در شهر دمام عربستان سعودی قرار دارد. شاید باور تان نشود اما فقط و فقط ۵٪ این مساحت صرف امور فرودگاهی می شود! یعنی تنها ۳۶۷۵ هکتار ( که البته باز هم این عدد بزرگی است اما نسبت به مساحت کل چیزی نیست!) بقیه مساحت این فرودگاه بی استفاده مانده که اگر آن را به حساب نیاوریم قطعا دیگر این فرودگاه بزرگترین نخواهد بود. شاید کنجکاو شده باشید و بخواهید بدانید که صاحب این فرودگاه کیست؟ فرودگاهی بزرگتر از کل کشور و تقریباً (بنا بر مساحتش) بی استفاده! این فرودگاه به نام فهد بن عبدالعزیز آل سعود است. پادشاهی که در سال ۲۰۰۵ درگذشته! اینکه این فرودگاه به نام وی است شاید دلیل استفاده نادرست از آن باشد. فرودگاهی که صاحبش مرده ! این فرودگاه در سال ۱۹۹۹ احداث شده و تا به حال باقی است.

بزرگترین فرودگاه اروپا

۲- پر رفت و آمد ترین فرودگاه اروپا فرودگاه هیترو لندن است  .فرودگاه هیترو لندن (به انگلیسی London Heathrow Airport ) در انگلستان و لندن واقع است. این فرودگاه معمولا فقط با نام هیثرو شناخته و یاد می شود. این فرودگاه در سال ۲۰۱۵ شمار ۷۴.۹ میلیون مسافر را جا به جا کرده است. فرودگاه هیثرو یک فرودگاه عمومی و بین المللی است که در منطقه هیلینگدون لندن واقع شده است. این فرودگاه ۸۰ ایرلاین کاملاً فعال دارد و به ۱۸۵ مقصد بین المللی در ۸۴ کشور دنیا پرواز انجام می دهد. این فرودگاه پر رفت و آمد ترین فرودگاه اروپا و همچنین بریتانیا است. هیثرو در قلب و مرکز لندن واقع است.

بزرگترین فرودگاه اروپا
بزرگترین فرودگاه اروپا

بزرگترین فرود گاه های جهان

۳- فرودگاه دالس واشنگتن

دالس از نظر تعداد مسافر و ترافیک هوایی شاید رتبه بالایی نداشته باشد اما از نظر وسعت قطعا جزو بزرگ ترین ها است. این فرودگاه با ۵۲۰۰ هکتار مساحت رتبه بعد بزرگی را پس از ملک فهد داراست. نقطه اشتراک دیگر دالس واشنگتن با ملک فهد عربستان در این است که هر دو از کل ظرفیت خود برای خدمات فرودگاهی استفاده نمی کنند.

۴- فرودگاه پودنگ شانگهای

این فرودگاه در ۳۰ کیلومتری مرکز شهر شانگهای، چین قرار دارد. این فرودگاه یکی از ۲ فرودگاه بین المللی شانگهای است که رتبه ۶ ترافیک هوایی آسیا و رتبه ۹ تردد مسافران جهان را داراست.  فرودگاه پودنگ ۴۰۰۰ هکتار مساحت دارد.

۵- فرودگاه قاهره

رتبه چهارم هم در دست مصری ها افتاد! این فرودگاه پر تردد ترین فرودگاه مصر و دومین فرودگاه پر تردد آفریقا است. البته با این حال این فرودگاه جزو پر تردد ها نیست. اما ۳۷۰۰ هکتار مساحت دارد که این بزرگ است اما کم تردد. همان طور که از اسمش پیدا است این فرودگاه در شهر قاهره پایتخت کشور مصر قرار دارد.

بزرگترین فرودگاه های جهان ملکه وب
بزرگترین فرودگاه های جهان ملکه وب

۶- فرودگاه سووارنابومی بانکوک

فرودگاه سووارنابومی که به بانکوک هم شناخته می شود در جنوب شرق آسیا واقع شده و یک فرودگاه بین المللی است. این فرودگاه در سال ۲۰۱۶ شمار ۵۶ میلیون مسافر را جا به جا کرد تا علاوه بر بزرگ بودن پر تردد بودن را هم به افتخارات خود اضافه کند. ۳۲۴۰ هکتار مساحت به کانکوک رتبه ۶ وسعت در فرودگاه ها را داده است. دارا بودن یکی از مرتفع ترین برج های مراقبت جهان و یکی از بزرگ ترین ساختمان های ترمینال فرودگاهی هم جزو ویژگی های این فرودگاه است.

۷- فرودگاه شارل دو گل پاریس

اسم آشنایی است نه؟ نام این فرودگاه هم نام با رئیس جمهور پیشین و مشهور پاریس است. شارل دو گل یک فرودگاه بین المللی است که لقب بزرگترین و اصلی ترین فرودگاه فرانسه را به خود اختصاص داده. ۶۶ میلیون مسافر! عدد کمی نیست و این عددی است که فرودگاه شارل دو گل پاریس را تبدیل به پر تردد ترین فرودگاه اروپا پس از فرودگاه هیترو لندن کرد.

 تمام این فرودگاه های نام برده فرودگاه هایی بودند که در لیست پر تردد ترین ها و بزرگ ترین های جهان در بالای لیست قرار داشتند. فرودگاه هایی با تعداد مسافران سالانه چند ده میلیونی و مساحت های چند هزار هکتاری!

فرودگاه های جهان
فرودگاه های جهان

ما در این مطلب در سایت ملکه وب از فرودگاه های ملک فهد، هیترو لندن، دالس واشنگتن، پودنگ شانگهای، قاهره، سووارنابومی بانکوک و در آخر و به عنوان هفتمین مورد لیست از فرودگاه شارل دو گل پاریس یاد کردیم. با توجه به این لیست می توان گفت آسیا در بخش فرودگاه ها خوب جلوه می کند. و همین طور این که ۳۰۰۰ هکتار متوسط اندازه ی فرودگاه های بزرگ جهان بود. کم مسافر ترین فرودگاه فرودگاه ملک فهد است (که اتفاق بزرگترین فرودگاه هم هست) با شمار مسافران سالانه ۱۰ میلیونی و پر تردد ترین هم فرودگاه هیترو لندن است با شمار مسافران سالانه قریب به ۷۵ میلیون. شما تا به حال سفر بین المللی داشتید؟ آیا از این فرودگاه های یاد شده خاطره ای دارید؟ چه از آن ها می دانید؟ لطفا با ما به اشتراک بگذارید❤

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا