گردشگری

۵ دقیقه با برلین و تاریخچه اش

برلین پایتخت کشور آلمان ، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر این کشور پیشرفته است. به طور دقیق تر می توان گفت این شهر در اروپا ، اروپا مرکزی و درنهایت در شمال شرقی آلمان واقع شده است. حدود یک سوم مساحت ۳۴۰ مایل مربعی برلین را محیط های طبیعی چون دریاچه ها و جنگل ها فرا گرفته اند. برلین در سال ۲۰۱۶ تنها بیشتر از سه میلیون نفر جمعیت داشته است. جالب است بدانید که که این مقدار در مقایسه با آمار شهر های ایران در همان سال بسیار ناچیز است. چرا که پایتخت ایران ، تهران درهمان سال به تنهایی حدود ۸ میلیون نفر جمعیت داشته است . نرخ بیکاری شهر برلین حدود ۱۰ درصد است. این شهر تاریخچه زیبا و غنی نیز دارد؛ به عنوان مثال آیا شما از دیوار آلمان، آلمان شرقی و غربی، سقوط آلمان و خیلی چیزهای دیگر چیزی می دانید؟ از خواهر خوانده های برلین چطور؟  در ادامه این مطلب از سایت ملکه وب با ما همراه باشید تا در پایان کنار هم به جواب تمامی این پرسش ها دست یابیم.

موقعیت جغرافیایی برلین

برلین یک شهر واقع در کشور آلمان و قاره اروپا است. این شهر پایتخت کشور آلمان است که با مساحت ۳۴۰ مایل مربع هم از لحاظ جمعیت و هم از لحاظ مساحت بزرگترین شهر این کشور محسوب می شود. برلین در شمال شرقی آلمان واقع است. و نکته جالب توجه راجب این شهر آن است که یک سوم مساحت برلین را جنگل ها و دریاچه های زیبا پوشانده اند. حدودا ۴۳ درصد شهر برلین برای فضاهای سبز و چشم انداز های زیبا طبیعی در نظر گرفته شده است. و از این ۴۳ درصد ۱۷ درصد را جنگل ها، ۱۲ درصد را پارک ها، ۷ درصد را  کشاورزی و ۷ درصد دیگر را هم دریاچه ها تشکیل می دهند.

جمعیت برلین

طبق سر شماری سال ۲۰۱۹ میلادی پایتخت آلمان یعنی برلین در آن سال حدود ۰۰۰/۶۰۰/۳ نفر جمعیت داشته است.

شغل مردم / اقتصاد برلین

شاید برای تان جالب باشد و بخواهید بدانید که مردم آلمان به چه کاری مشغول هستند؟ ما این موضوع را در سایت ملکه وب به طور خلاصه برای شما خواهیم گفت؛ از شهروندان آماده به کار در برلین ۵۰ درصد آنها در مراکز مربوط به صنایع مختلف مشغول به کارند ، ۱۵ درصد داد و ستد می کنند، ۱۳ درصد در صنعت و ۱۲ درصد هم در ادارات دولتی مشغول به کار هستند. از ۱۰ درصد باقی مانده می پرسید؟ خوب آنها آماده به کار هستند؛ اما بیکار!

تاریخچه برلین بسیاری از رویداد های تاریخی آلمان در این شهر اتفاق افتاده اند. و همین باعث شده که این شهر از تاریخچه سرشاری برخوردار باشد.

دیوار برلین ، برلین شرقی ، برلین غربی

اصلا فلسفه برلین شرقی و برلین غربی چیست؟ مگر یک برلین بیشتر داریم؟ الان آری تنها یک برلین وجود دارد. اما قبلا دیواری برلین را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می کرد. این دیوار ۱۵۵ کیلومتر طول و ۳.۶ متر ارتفاع داشت. دیوار برلین در سال ۱۹۶۱ توسط جمهوری دموکراتیک آلمان (آلمان شرقی) ساخته شد. و در سال ۱۹۸۹ بعد از ۲۸ سال فرو ریخت تا نماد اتمام جنگ سرد و حکومت دموکراتیک آلمان باشد. همچنین این دیوار به پرده آهنین نیز مشهور بود. این دیوار مرزی بود بین بخش متعلق به شوروی و قلمرو مشترک سه کشور دیگر پیروز در جنگ جهانی دوم یعنی فرانسه، انگلیس و آمریکا. البته شهروندان حق تردد میان این دو بخش را داشتند. و این دیوار تنها به دلیل اختلافات میان شوروی و سه کشور دیگر بنا شده بود. یک سال پس از تخریب دیوار، آلمان شرقی و آلمان غربی دوباره با هم متحد شدند. این باعث بالا گرفتن صحبت هایی مبنی بر انتقال پایتخت از بن به برلین شد. طی جلسه ای در سال ۱۹۹۱ رای گیری انجام شد و اکثریت نمایندگان به نفع برلین رای دادند . از آن پس این شهر با برتری رای ۳۳۷ به ۳۲۰ پایتخت المان شناخته شد.

تاریخچه پایتخت بودن برلین

برلین نه تنها الان بلکه بار ها در طول تاریخ پایتخت بوده است. برلین در سالهای ۱۴۱۷ تا ۱۷۰۱ پایتخت ماربرید براند نبوگ، در سال های ۱۷۰۱تا ۱۹۱۸ پایتخت پادشاهی پروس،  همچنین از سال ۱۸۷۱ تا ۱۹۱۸ امپراتوری آلمان، از ۱۹۱۹ تا ۱۹۹۳ پایتخت جمهوری وایمار و از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ پایتخت رایش سوم بوده است.

سقوط برلین

وقتی جنگ جهانی دوم تمام شد و رایش سوم به دست شوروی سقوط کرد برلین به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد که این اتفاق به سقوط برلین مشهور است. چرا که آلمان شرقی هم تنها بخش شرقی برلین را به عنوان پایتخت خود برگزید.

شهر های خواهر

خواهر خواندگی قراردادی است که بین سران دو شهر یا سران مملکتی بسته می شود تا از آن پس ارتباط فرهنگی و انسانی آنها بیشتر از پیش شود. خواهرخواندگی سبب می شود تا شهروندان دو شهر با هدف های مشترک به منافع مشترک شان دست بیابند.

برلین امروزه دارای ۱۹ شهر شریک است. آنها ( به ترتیب قدمت بستن قرارداد از سال ۱۹۶۷ تا ۲۰۰۰ ) به شرح زیر هستند؛

لس آنجلس ، ایالات متحده آمریکا

پاریس ، فرانسه

 مادرید ، اسپانیا

استانبول ، ترکیه

وین ، اتریش

 مسکو ، روسیه

ورشو ، لهستان

بوداپست ، مجارستان

بروکسل ، بلژیک

جاکارتا ، اندونزی

تاشکند ، ازبکستان

مکزیکو ، سیتی مکزیک

برن ، سوئیس

پکن ، چین

توکیو ، ژاپن

بوئنوس  آیرس ، آرژانتین

لندن ، انگلستان

فادوتس ، لیختن اشتاین

ویندهوک ، نامیبیا

همان طور که گفته شد برلین یک شهر اروپایی و پایتخت آلمان است. حدود یک سوم این شهر را منظره های طبیعی زیبا تشکیل می دهند که همین سبب شده تا این شهر پرجمعیت ترین شهر آلمان باشد .هر چند که هنوز هم آمار ۳ میلیونی این شهر نصف آمار جمعیت تهران در سال ۲۰۱۶ میلادی نیست. بیشتر مردم این شهر در کارهای مربوط به صنایع فعالیت می کنند. اما هنوز هم حدود ۱۰ درصد از جمعیت آماده به کار این شهر بیکار هستند. برلین شرقی و برلین غربی دو عبارتی هستند که پس از به اصطلاح سقوط برلین و بنا پرده آهنین یا همان دیوار برلین به وجود آمدند. برلین ۱۶ شهر خواهر خوانده یا شریک نیز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا