پزشکی

خواص ویتامین c چیست؟ هر چیزی که باید راجع به مصرف، انواع و عملکرد ویتامین c در بدن بدانید.

ویتامین c یک ویتامین محلول در آب است؛ یعنی در بدن ذخیره نمی شود و نیاز است هر روز آن را مصرف کنیم. استفاده از ویتامین c هم با خوراکی ها و هم دارو ها ممکن است و تفاوتی ندارد. چندین نوع دارو در این زمینه وجود دارند که تنها در نحوه مصرف باهم متفاوت هستند. همچنین باید هر روز دوز مشخصی از این ویتامین را استفاده کرد که این مقدار برای بدن هر شخص متفاوت است اما حداکثری وجود دارد. شرکت ها و برند های بسیاری در زمینه ساخت مکمل های ویتامین c وجود دارند اما انتخاب از میان آنها اصلا سخت نیست. ویتامین c به جز در درمان سرماخوردگی خواص قابل توجه دیگری هم دارد که شاید تا به حال از آن بی خبر بودیم؛ این مطلب از سایت ملکه وب شاید خیلی از باورهای قدیمی اشتباه شما را خراب کند اما مطمئن باشید باورهای درستی جایگزین آنها خواهد کرد. باما همراه باشید تا با خواص باور نکردنی ویتامین c و همچنین انواع آن آشنا شوید و راجب تمام موضوع های اشاره شده تا به اینجا ، مفصل توضیح دهیم.

انواع قرص ویتامین c

انواع قرص ویتامین c از لحاظ نحوه مصرف

ویتامینc  می تواند به صورت قرص، قرص جویدنی، قرص جوشان و یا آمپول مورد استفاده قرار بگیرد. این تفاوت فقط در شیوه مصرف است و در عملکرد و خواص این مکمل تاثیری نخواهد داشت.

قرص ویتامین c جویدنی

این قرص در همه دوز ها موجود است یعنی شما می توانید قرص ۲۵۰، ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ ویتامین c  را به صورت جویدنی تهیه و استفاده کنید.  نحوه مصرف این قرص ها متفاوت است اما نحوه مصرف معمول قرص های جویدنی به این صورت است: هر روز یک یا دو قرص جویدنی را همراه با غذا بِجَوید یا بِمَکید.  توجه داشته باشید که قرص های جویدنی حتما باید جویده شوند و تنها قرص ویتامین سی را می توان هم جوید و هم مکید. عمل جویدن مانند خورد کردن است که باعث جذب بیشتر می شود. اگر قرص های جویدنی به جای جویدن بلعیده شوند عمل جذب درست صورت نمی گیرد و دوز مورد نظر وارد بدن بیمار نمی شود و تاثیر مطلبوب دیده نخواهد شد.

قرص جوشان ویتامین c

قرص جوشان ویتامین c

این قرص در دوزهای ۵۰۰ و۱۰۰۰ در بازار موجود است. قرص های جوشان به دلیل جذب بالا عین دوز بالا، طعم های متنوع و خوشایند،شباهت به نوشیدنی،سهولت استفاده و کاهش مشکلات گوارشی بسیار پرطرفدار هستند. روزانه حداکثر ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین سی باید مصرف نمود؛ شما طبق دستور پزشک یا میل خودتان باید روزانه تا حداکثر همین مقدار ویتامین c  مصرف کنید. برای مصرف این قرص باید یک عدد قرص جوشان را در یک لیوان آب به دمای محیط رسیده یعنی نه گرم و نه سرد حل کنید و بنوشید. به شکل نوشیدنی گازدار بودن این قرص باعث شده تا برای کودکان هم انتخاب مناسبی به شمار برود. لذا از استفاده قرص های جوشان به صورت تنها و بدون آب جدا بپرهیزید! چرا که آن کربن دی اکسید ها و ویتامین هایی که وقتی به لیوان نگاه می کنید درحال پخش شدن سریع هستند این بار در معده شما حل می شوند؛ همین اتفاق در معده شما روی خواهد داد که اصلا برای معده و گوارش مناسب نیست.

آمپول ویتامین c

آمپول ویتامین c

این مورد فقط برای کمبود های شدید تجویز می شود. تزریق سرعت جذب بیشتری نسبت به مکمل های خوراکی دارد. این دارو فقط و فقط باید توسط دکتر تجویز شده باشد و بعد از آن می تواند برای درمان سرطان، کاهش وزن،  زیبایی پوست و افزایش ایمنی و سلامت بدن مورد استفاده قرار بگیرد.تزریق ویتامین cباید آرام و با ملاحظه انجام شود؛ پس بهتر است برای این کار پیش یک پرستار متخصص بروید.

انواع قرص ویتامین c از لحاظ دوز دارو

دوزهای معمول ویتامین c

دوزهای معمول ویتامینc  دوزهای؛ ۲۵۰-۵۰۰ و ۱۰۰۰ هستند؛ البته دوز ۲۰۰۰ هم برای کسانی که کمبود شدید دارند موجود است. عناوینی که روی بسته بندی این داروها مشاهده می کنید چون؛ ۱۰۰۰ میلی گرم، 500mg  و… هم به همین موضوع دلالت دارند. بنا به تجویز و توصیه پزشک مقدار دوز مصرفی تغییر پیدا می کند؛

اما به طور کل ۱۰۰۰ میلی گرم در روز حداکثر مقدار مصرفی است. هرچند که ویتامین c یک ویتامین محلول در آب است و درصورتی که بیش از حد نیاز مصرف شود از طریق ادرار و تعریق دفع می شود اما بازهم بهتر است جانب احتیاط رعایت گردد و ویتامین c از ۱۰۰۰ میلی گرم در روز بیشتر مصرف نشود تا باعث بروز مشکلات کلیوی، گوارشی و مسمومیت نگردد.

انواع قرص ویتامین c از لحاظ دوز دارو

میزان نیاز بدن هر فرد به ویتامین c

برای راهنمایی بیشتر شما به منظور انتخاب دوز مصرف ویتامین c؛ نیاز بدن هر فرد به این ویتامین بدین شرح است:

*در روز مردان: ۹۰ میلی گرم _ زنان: ۷۵ میلی گرم_ زنان باردار: ۸۵ میلی گرم_ زنان شیرده: ۱۲۰ میلی گرم_ افراد سیگاری: ۳۵ میلی گرم بیشتر از افراد عادی_ کودکان ۱ تا ۳ سال: ۱۵ میلی گرم_کودکان ۴ تا ۸ سال: ۲۵ میلی گرم  و کودکان ۹ تا ۱۳ ساله: ۴۵ میلی گرم.

انواع قرص ویتامین c  از لحاظ کشور سازنده

قرص ویتامین  c ایرانی یا خارجی؟!

امروزه اگر قصد خرید ویتامین c را داشته باشیم با انواع قرص های ایرانی، آمریکایی، آلمانی وهزاران برند مربوط به هر کشور مواجه می شویم. و سوالی که پیش می آید این است ایرانی یا خارجی؟

نتایج به دست آمده از نظر مصرف کنندگان حاکی از آن است که محصولات ایرانی رضایت بالاتری از مشابهان خارجی خود گرفتند. زیرا که به وقت طراحی این محصولات به نیازهای منطقه ای، ژنتیکی و نژادی افراد جامعه دقت می شود.

پس سازندگان ایرانی داروها و ویتامین ها با توجه به ژنتیک، نیازها، کمبودها، نوع تغذیه و نژاد ایرانی بهترین داروها را برای ایرانی ها طراحی و فرموله می کنند.

معرفی دو برند ایرانی

برند اسوه Osve  یک برند پرفروش و محبوب در بین تولید کننده های ویتامین c ایرانی است. که قیمت  و کیفیت مناسب آن مشتریان زیادی را جذب میکند.

برند جذاب بعدی برند X-Mart _ ایکس مارت است که آن هم محصول کشور خودمان ایران به شمار می رود و همان طور که گفتیم محصولات دارویی ایرانی با خوی ایرانی سازگار تر هستند؛

پس اگر به دنبال خرید قرص ویتامین c هستید این دو برند ایرانی پیشنهادهای مناسبی برای شما هستند. و از طرفی ویتامین های خارجی امکان تقلبی بودن دارند و در اصل بودنشان همیشه جای تردید است. درحالی که اصالت محصولات کشور خودمان بیشتر و تضمین شده تر است.

پس اگر شما از آنهایی هستید که همیشه به دنبال اجناس اصل هستند وقتش رسیده که جای محصولات ایرانی را در سبد خرید خود باز کنید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا