پزشکی

علت سوزش لب ها👄 – سوزش لب ها را به سادگی درمان کنید!

احساس سوزش و خارش در لب ها یا گوشه های لب مشکلی است که ممکن است در زندگی هر کسی اتفاق بیفتد و باعث آزار وی شود. این مشکل مزمن معمولا زیبایی فرد راهم تحت تاثیر قرار می دهد چون که گاهی اوقات با التهاب، تاول، جوش، پوسته پوسته شدن، ترک و… همراه است.

برای درمان این مشکل و عوارض آن چندین راه وجود دارد که بنا به علت بروز مشکل در هر فرد متفاوت است.

نوشته های مشابه

ما در این مطلب شایع ترین علل سوزش لب ها (یعنی اینکه سوزش لب های شما به چه چیزی برمی گردد) و روش درمان هرکدام را قرار داده ایم.

حالا کار شما تنها این است که علائم خود را بررسی کنید و ببینید آنها به کدام یک از مشکل های ذکر شده شبیه تر هستند ؛ چرا که در این مطلب از سایت ملکه وب ما هم علائم مربوط به هر بیماری را ذکر کردیم و هم روش درمان آن ها را. به ما اعتماد کنید و باما همراه باشید؛برای رفع مشکل لب هایتان کار شما تنها تشخیص علت سوزش لب ها است!

احساس خارش و سوزش در لب ها و دور لب ها

درمان سوزش لب ها
درمان سوزش لب ها

شاید شما هم تا به حال احساساتی مثل کرختی، بی حسی، سوزش و خارش در لب هایتان و گوشه های لب هایتان را تجربه کرده اید.

این سوزش و خارش معمولا در پی خشکی لب به وجود می آید و این ظاهر شما را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد چرا که لبتان خشک و پوسته پوسته می شود؛ همچنین گاهی نیز ممکن است از این ترک ها خون بیاید که اینها اصلا اتفاقات خوشایندی نیستند!

شاید شما برای جبران این خشکی لبتان را مدام خیس کنید که این فقط احساس سوزش و خارش در لب هایتان را بیشتر خواهد کرد اما ما در ادامه این مطلب از سایت ملکه وب، دلیل و درمان و پاسخ این سوال که علت سوزش لب ها چیست؟ را برای شما بازگو خواهیم کرد.

علت سوزش لب ها و درمان هرکدام

1-آلرژی

مهم ترین دلیل سوزش لب ها آلرژی است و همچنین اولین چیزی است که اگر به پزشک مراجعه کنید بررسی خواهد کرد.

آنژیودام نوعی آلرژی است که در پی حساسیت به مواد غذایی یا عوارض دارویی روی لب ها به وجود می آید و باعث ورم می شود.

حساس شدن نسبت به غذا: این نوع آلرژی صرف چند دقیقه یا چند ساعت پس از میل غذا تحریک کننده بروز می کند. هر کسی آلرژی خاصی دارد اما این ها تحریک کننده ترین غذاها هستند:

شیر_بادام زمینی_آجیل های درختی_ماهی_صدف و گندم

پس اگر طی چند ساعت گذشته این مواد غذایی را مصرف کرده اید و اگر قبلا هم نشانه‌هایی از آلرژی به این مواد را مشاهده کردید و سوزش لبتان هم موقتا ایجاد شده؛ به احتمال زیاد دچار حساسیت غذایی شده اید.

دلیل سوزش لب ها چیست
دلیل سوزش لب ها چیست

حساسیت دارویی

اگر شما از دارویی استفاده می‌کنید که قبلاً استفاده نکرده‌اید و مدت زمان شروع سوزش و خارش لبتان هم تقریباً برابر با مدت زمان مصرفتان از آن دارو است؛ احتمالاً ماده ای خاص در آن دارو باعث بروز آلرژی تان شده است؛

با پزشک خود مشورت کنید و در صورت اطمینان از اینکه حساسیت در پی استفاده از آن داروست، در صورت امکان مصرف آن را قطع کنید یا قرص ضد حساسیت مصرف کنید.

سوزش گوشه های لب
سوزش گوشه های لب

خشکی لب

علت خشکی و در پی آن سوزش لب ها کاملا مشخص است؛ کم آبی بدن و نیاز به مرطوب کننده!

لب های خشک، ترک خورده و پوسته پوسته اغلب دچار خارش و سوزش می شوند. برای بر طرف کردن این مشکل از نرم کننده ها و بالم های لب استفاده کنید؛ و اگر مشکل حل نشد یک مرطوب کننده دیگر را امتحان کنید.

و بدانید که استفاده از وازلین یا پماد آ.د برای لب گزینه مناسبی نیست چرا که باعث پوده و ورم ناخوشایند لب می شود.

بالم های لب هیدرودرم و دکتر ژیلا قابلیت نرم کنندگی مناسبی دارند همچنین vaselie  و Labello نیز برندهای معتبری در زمینه بالم لب هستند. نکته: اگر مشکل خشکی لبتان جدی است به سراغ بالم هایی بروید که بیشتر خاصیت درمانی دارند تا زیبایی.

خارش و سوزش لب ها
خارش و سوزش لب ها

تبخال

حتما می گویید خوب اگر تبخال روی لبمان بود خودمان می فهمیدیم! اما باید گفت علت خارش و سوزش دورلب ها و لب ها می تواند تبخالی باشد که هنوز بروز نکرده است و بعدا به زخم خونی بدل خواهد شد.

این عارضه گاهی می تواند ارمغان یک آبله مرغان قدیمی باشد. برای درمان این نوع از سوزش لب ها می توانید ۱۰ تا ۷ روز صبر کنید،از کرم آنتی ویروس استفاده کنید، یک دستمال مرطوب خنک روی لب ها بگذارید و یا یخ یا نمک روی لب ها قرار دهید.

علت خشکی و سوزش لب ها
علت خشکی و سوزش لب ها

زونا

هرکس که مبتلا به آبله مرغان بوده است می تواند زونا بگیرد؛ ویروس های این بیماری به صورت خاموش و غیر فعال در بدن می مانند و وقتی که فعال می گردند به صورت زونا ظاهر می شوند.

این بیماری باعث بروز سوزش و خارش، تاول های دردناک و جوش های پوستی می شود.

که ممکن است در هر نقطه بدن از جمله لب بروز کند این هم دلیل دیگری برای سوزش شدید لب ها که درمانش می تواند؛استفاده از قرص های مسکن ها(برای کاهش درد)، کمپرس آب سرد (روی تاول ها)، استراحت، کاهش استرس و استفاده از داروهای ضد ویروس، باشد.

احساس سوزش در لب ها
احساس سوزش در لب ها

آسیب عصبی

اگر لب در معرض سرما یا گرمای شدید قرار بگیرد یا آفتاب سوخته شود به اعصاب آن آسیب وارد می‌شود و باعث احساس سوزش خارش و کرختی لب ها می شود.

برای درمان این نوع از سوزش لب ها شما به صبر احتیاج دارید؛ و بهتر است برای پیشگیری از اتفاق افتادن مجدد این سوزش از کرم های ضدآفتاب مخصوص لب استفاده کنید و از گرما و سرمای شدید اجتناب کنید.

سکته

نادر ترین دلیل سوزش لب ها سکته است؛ اگر احساس سوزش شدید لب و علائم سکته را دارا هستید سریعا با اورژانش تماس بگیرید.

سوزش لب ها نشانه چیست
سوزش لب ها نشانه چیست

لوپوس

لوپوس یک بیماری خود ایمنی است که در آن بدن بیش از حد به ایمنی خود می‌رسد و سعی میکند مشکلاتی را برطرف کند که در واقع مشکل نیستند، این یعنی بدن به خود حمله میکند و باعث ایجاد مشکل در تمام نقاط بدن از جمله عصب ها می شود، عصب ها وقتی آسیب ببیند نمی‌توانند به درستی پیامهای عصبی را انتقال دهند و همین باعث ایجاد حس سوزش در لب ها می شود.

اگر در کنار سوزش لب علائمی چون؛ تب، خستگی، بدن درد، تنگی نفس، سردرد، مشکلات بینایی، سرگیجه، درد صورت یا پلک افتاده را دارید بهتر است برای شناسایی بیماری لوپوس به دکتر مراجعه کنید.

این ها همه متداول ترین علل سوزش و خارش لب ها یا دور لب ها هستند که ما در این مطلب از سایت ملکه وب برای شما شرح دادیم.

اگر علائمتان شبیه هیچ یک از موارد گفته شده نبود شاید به بیماری دیگری مبتلا باشید که سوزش لب ها هم یکی از عوارضش باشد. اما بهتر است در قدم اول چند روزی صبر کنید تا اگر مشکل کوچکی چون حساسیت است خود به خود حل شود و حتما طی این مدت از بالم لب ها استفاده کنید تا اگر مشکل از خشکی لب هاست آن هم برطرف شود و در قدم بعدی اگر باز هم مشکل سوزش لب هایتان برطرف نشد علائم دیگر بدنی تان را بررسی کنید تا اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید سریعا به فکر شناسایی و درمان  بیفتید.

دلیل سوزش لب ها
دلیل سوزش لب ها

آیا شما هم احساس سوزش یا خارش در لب هایتان را دارید؟یا  آیا قبلا به این مشکل برخورده اید؟ چه چیزی شمارا کمک کرد؟ مشکل شما چه بود؟ لطفا نظراتتان را برای ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید تا بتوانیم برای بهبود مقاله و بهبود این مشکل قدمی برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا