سایر مقالات

چه اقداماتی باید برای تنظیم دادخواست و طرح دعوای طلاق از طرف زن انجام شود؟

طلاق به درخواست زوجه نوعی از طلاق می‌باشد که در نگاه اول بنا به هر دلیلی زوجه دیگر خواستار ادامه زندگی با شوهر خود نمی‌باشد. اما در نگاه حقوقی زوجه نمی‌تواند بنا به هر دلیلی از همسر خود طلاق بگیرد و تنها دو راه دارد برای جدا شدن یک طرفه، یکی آن که دلیل محکمه پسندی بیاورد که دادگاه را مجاب به رای دادن به جدایی و طلاق بکند و دوم اینکه وکالت در طلاق داشته باشد. طلاق در بسیاری از موارد به اراده یکی از زوجین با توجه به شرایط پیش آمده و با درخواست طلاق او به دادگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد. همانطور که می‌دانید، زوجه خود نمی‌تواند مستقیما مرد را بدون خواست او وادار به طلاق کند و در صورت تمایل زوجه به طلاق، دادگاه درخواست او را بررسی و در صورت تایید، مرد را مجبور به طلاق می‌نماید. طلاق از طرف زن، دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد که این موارد در قانون مدنی و دفترچه‌های ثبت ازدواج ذکر شده ‌اند.

چگونگی طرح دعوای طلاق از طرف زن

درصورتی که زوجه قصد طلاق داشته باشد باید به همراه مدارکی از قبیل سند ازدواج، کارت ملی و شناسنامه به دفاتر خدمات الکترونیک قضائی مراجعه و دادخواست طلاق از طرف زن را ثبت نماید. بر اساس ماده 14 قانون حمایت خانواده، زوجه می‌تواند هم به دادگاه خانواده محل خود و هم به دادگاه خانواده محل اقامت شوهرش مراجعه نماید. در مرحله اول پس از ثبت دادخواست طلاق از طرف زن و تعیین شعبه دادگاه زوجین را به داوری ارجاع می‌نماید. وظیفه داوران سعی در صلح و سازش زوجین است و چنانچه داوران موفق به ایجاد صلح و سازش نکردند گزارش داوری خود را به دادگاه ارسال می‌کنند. در نهایت دادگاه با توجه به مدارک و ادله زوجه و گزارش داوران اقدام به صدور رأی می‌نماید. رای دادگاه بدوی به ضرر هر یک از طرفین باشد می‌تواند در مهلت 20 روز تجدید نظر خواهی نماید.

مشخصات دادخواست طلاق از طرف زوجه

دادخواست به صورت یک فرم خاص ارائه می‌شود که شامل چند قسمت است که باید تکمیل شود:

  • مشخصات شخص تقاضا کننده‌ طلاق که در این مورد خانم می‌باشد و به عنوان خواهان شناخته می شود. همچنین در صورتی که زن برای خود وکیل گرفته باشد مشخصات وکیل هم نوشته می‌شود.
  • مشخصات همسر که به عنوان خوانده شناخته می‌شود. یک نکته خیلی مهم در نوشتن مشخصات، ذکر کردن محل اقامت خود و شوهر است تا اخطاریه‌ های دادگاه در جریان رسیدگی به راحتی به دستشان برسد.
  • موضوع دعوا و خواسته ‌ای که زن دارد، یعنی همان تقاضای طلاق و توضیح دلایلی که موجب عسر و حرج شده و زندگی خانوادگی را مختل کرده است. پس از این که زن دادخواست را به این شکل تنظیم نمود، هزینه‌ دادرسی را پرداخت کرده و دادخواست را به همراه فتوکپی سند ازدواج و شناسنامه‌ خودش و در صورتی که فرزند داشته باشد فتوکپی شناسنامه‌ فرزندان و نیز کپی سایر مدارکی که اثبات ‌کننده وضعیت عسر و حرج باشد، به دفتر کل مجتمع قضایی خانواده تحویل می‌دهد و به این ترتیب پرونده قضایی شگل گرفته و وارد مراحل بعدی رسیدگی می‌شود.

شرایط نفقه و اجرت المثل در طلاق از طرف زن چگونه است؟

در طلاق از طرف زن تا زمانی که زن در عده است، نفقه باید توسط زوج به زوجه پرداخت گردد. مگر توافق دیگری توسط آنان در مدت عده حاصل شده باشد لکن اگر دخول انجام نشده باشد نفقه بعد از طلاق به زوج تعلق نمی‌گیرد. اجرت المثل و درخواست آن از طرف زن بر مبنای سال ازدواج تا طلاق و برحسب ملائت و مکنت مرد تعیین می‌شود که حداقل آن از 7 میلیون ریال طبق نظریه هایی که کارشناسان رسمی شورای اصناف داده اند شروع می‌شود، اما محاکم به این اعتقاد هستند اگر توافقی از ناحیه زوجین در ادامه زندگی راجع به اجرت المثل نشده باشد. زن نمی‌تواند مطالبه اجرت المثل را در هنگام ادامه زندگی زناشوئی از مرد داشته باشد؛ زیرا ممکن است در آینده نقصان یا ازدیاد برای زوج حاصل شود که محاسبه آن در بعد ممکن نشود.

آیا درخواست طلاق از طرف زن باکره ممکن است؟

درخواست طلاق از طرف زن باکره احتیاجی به رضایت پدر ندارد و این جا کاملا برخلاف نکاح می‌باشد ولی خب نیازمند وجود دلایل قانع کننده و اثبات عسر و حرج مرد در دادگاه خانواده است. نکته ای که این جا وجود دارد این است که زن باکره مهریه اش هنگام طلاق نصف می‌شود، اما درخواست طلاق از طرف زن باکره هیچ گونه منع قانونی و شرعی ندارد. باید توجه داشت که اگر زندگی زناشویی آغاز نشده باشد و زن باکره درخواست طلاق بدهد، گرفتن حکم طلاق از دادگاه بسیار سخت می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا